В края на зимния сезон рафтовете изведнъж се пълнят с пресни плодове и зеленчуци. Съвсем естествено е да се увлечем и да напазаруваме два пъти повече салата, репички и краставички, отколкото ни трябват. Добре е обаче да не прекаляваме. Пресните зеленчуци са деликатни и трудни за съхранение. Така че вероятно ще ни се наложи да изхвърлим част от тях.
Добре е да консумираме пресни зеленчуци в деня, в който сме ги купили, или поне на следващия ден. Имайте предвид, че пресните зеленчуци попиват лесно препаратите, с които ги обработваме против вредители. Затова е добре да ги накиснете в разтвор от 1 литър вода и 3 супени лъжички сода за около 30 минути преди консумация. След това изплакнете задължително под течаща вода.
Колкото и кратко да съхранявате листните зеленчуци като салата, спанак, див лук или репички, най-добрият избор е да ги поставите в порцеланова или стъклена купа, обвити във влажна хартия.
- Листата на репичките трябва да бъдат отделени от корените тъй като "изпиват" водата им те изсъхват по-бързо;
- Дивия лук съхранявайте в хладилник, потопен в съд със студена вода;
- Пролетните листни зеленчуци съхранявайте така, че да имат достатъчно място. В противен случай ще се счупят и смачкат.
Когато поставяте в хладилника, отбелязвайте датата на годност и използвайте първо тези с близка дата.
Когато отворите пакет със сирене, дръжте го в добре запечатан контейнер, за да удължите трайността му.
Репичките съхранявайте в буркан с малко вода на дъното и едва след като отрежете листата им.
Сготвили сте прекалено много супа или яхния, която няма да успеете да изядете? Разделете ги на порции - затворете горещите супи, яхнии и сосове в буркани, обърнете с капачката надолу и след като изстинат, приберете в хладилника. Така можете да ги използвате в следващите няколко седмици. Супите и сосовете можете да съхранявате и в пластмасови контейнери.
Замразявайте и остатъците от хляб. Можете да замразите нарязания хляб и после директно да изпечете в тостер. Багетите и франзелите замразявайте цели. Ако искате да използвате замразения хляб на сутринта, просто извадете от хладилника предишната вечер.
Суровата риба винаги съхранявайте на най-долния рафт в хладилника и то максимум за 2 дни.
Кестените съхранявайте в стъклен съд с похлупак - дръжте на средния рафт в хладилника, където температурата трябва да е под 5 градуса.
Билките потопете в буркан със студена вода, а за още по-дълго съхранение дръжте в плътно затворен буркан, напълно сухи.
Млякото не съхранявайте в алуминиеви съдове. За да удължите трайността му, поставете в стъклен съд.